Slide background
Botoks
Slide background

Mezoterapi

Slide background

Dermaroller

Slide background

PRP

 

Botoksla Migren Tedavisi

Bugüne kadar yaygın olarak estetik amaçlı olarak kullanılan botoksun, migren ağrıları üzerinde de önemli bir etkiye sahip olduğu kanıtlandı. 2010 yılında Amerika’da FDA, 2011 yılından da Türkiye’de sağlık bakanlığı onayı alan botoks, migren hastalarının hayatına girdi. – Botoks Merkezi

 

botoks migren tedavisi

Migren Tedavisinde Botoksun Yeri

Botoksla migren tedavisi rastlantı sonucu ortaya çıkan bir tıbbi uygulamadır. Estetik amaçlı yüze yapılan botoks uygulamalarından sonra hastaların çok önemli bir kısmında, migren ataklarında ciddi (%50-80 oranında) ve migren nedeniyle ilaç kullanımında ciddi azalma tespit edilmiş ve bunun üzerine konuyla ilgili bilimsel çalışmalar başlatılmıştır. Bu bilimsel çalışmalar sonucunda baş boyun bölgesinde migren atağının başlama tetiğini çeken sinir sıkışma noktalarının olduğu bulunmuştur.

Botoksla migren tedavisi bu noktalarda sinirleri sıkıştıran kasların bloke edilmesi esasına dayanır. Yani sinirlerin sıkıştırılması önlenmiş olur, dolayısıyla migren atağının başlatan durum ortadan kaldırılmış olur.

Botoks ile migren tedavisi nin en önemli avantajı ilaç kullanımının en aza indirilmesi hatta çoğunlukla ilaç kullanımına gerek kalmamasıdır. Diğer taraftan atak sıklıklarında ve şiddetinde %50 ve üzeri düzelme sağlanmaktadır. Tüm bu kazanımlar botoksla migren tedavisinin hasta konforunu ne denli artırdığını bilimsel olarak gösteren sonuçlardır. Migren tedavisi sırasında aynı zamanda hastanın kırışıklıkları ve çizgileride azalmış olacaktır.

Her migren hastası için botoks kullanımı faydalı olabilir. Ancak çok sık atak geçiren, diğer tedavilerden fazla fayda görmeyen ve çok ilaç kullanmak zorunda olan hastalar en uygun hasta profilini oluştururlar. Yine özellikle başın öz kısmından yani alın bölgesinden kaynaklanan migren ağrıları botoksa daha iyi yanıt verir.

 

   

Botoksla Migren Tedavisi Nasıl Uygulanır ?

Botoksla migren tedavisi için en önemli adım tetik noktaların doğru tespit edilmesidir. Bu bağlamda atakların başlangıç noktaları hakkında hastadan alınan hikayeyle uyumlu olarak, alın, şakak bölgesindeki tetik noktalar belirlenir. Belirlenen tetik noktalara yaklaşık 10 dakika sürecek bir uygulama ile botoks enjeksiyonu yapılır. Uygun dozun uygun noktaya yapılması tedaviden elde edilecek başarı için son derece önemlidir.

Botoksla migren tedavisi sonrası tüm botoks uygulamalarında olduğu gibi etkinlik 3 günde başlar 15 günde tam olarak oturur. Tedavi sonrası süreçte normal yaşantınıza devam edersiniz. İş yaşamınızı veya günlük yaşantınızı etkileyecek herhangibir kısıtlama yoktur. Botoks uygulaması hastanın cerrahi tedaviye uygun olup olmadığını değerlendirmek için yapıldığı gibi 6 ayda bir tekrarlayan uygulamalar şeklinde tedavi amaçlı olarakda kullanılabilir.

 

botoks migren

 

 

 

migren botoks

Botoks Hakkında

El-Ayak Terlemesinde Botoks

Özellikle el içi ve ayak tabanı terlemesine karşı botoks uygulamaları oldukça pratiktir. Bu yöntem, ter bezlerini çalıştıran sinirlerin faaliyetlerini azaltarak terlemeyi bir kaç kat azaltır.

Koltuk Altı Botoks

Koltuk altında gerçekten terleyen bölgelere bazı testler yapılır. Ardından terleyen bölgelere botoks uygulanır. Son derece ince uçlu iğneler aracılığıyla problemli olan bölge içine botoks enjekte edilir.

Botoksla Migren Tedavisi

Bugüne kadar yaygın olarak estetik amaçlı olarak kullanılan botoksun, migren ağrıları üzerinde de önemli bir etkiye sahip olduğu kanıtlandı. 2010 yılında Amerika’da FDA, 2011 yılından da Türkiye’de sağlık bakanlığı onayı alan botoks, migren hastalarının hayatına girdi.

 

Botoks

Botox; Clostridium botulinum isimli bir bakteriden elde edilmektedir. Yılan zehiri değildir. Botox enjekte edilebilen bir İLAÇTIR. Bu ilaç 20 yılı aşkın bir süredir kas kasılmalarına karşı rahatlatma sağlamak amacıyla tıbbi olarak kullanılmaktadır. GÖRÜNTÜLE

Burun Çizgilerine Botoks

Burun çizgileri özellikle gülme sırasında ortaya çıkan burnun kemiğinin iki yanında göz içinden burun ucuna doğru uzanan çizgilerdir. Buralara yapılacak botoks uygulaması ile burun çizgileri düzeltilebilen bir problemdir.

GÖRÜNTÜLE
Alın Çizgilerine Botoks
Alın bölgesindeki yatay kırışıklıklar alın botoksu uygulamasıyla düzelmektedir. Alındaki kırışıklıklar; altında bulunan kasın hareketiyle meydana gelir ve yapılacak botoks enjeksiyonu sayesinde bu kasın aktivitesi azaltılır veya durdurulur.

GÖRÜNTÜLE
Dudaklara Botoks

Dudak üstündeki sigara çizgilerine etki eden bir botoks uygulamasıdır. Dudak botoksu dudağa hacim kazandırmaz, dudağı şişirmez. Sadece kırışıklıkları düzeltir. Üst dudağa botox uygulamasıyla; dikey ince çizgiler ile alt dudak köşelerindeki aşağıya dönük oluklar azaltabilir.

GÖRÜNTÜLE
Göz Çevresine Botoks
Yaşımızı belli eden, kritik bir bölge olan göz çevresindeki cildimiz, yüzümüzün diğer bölgelerine göre daha ince, hassas ve nemsizdir. Göz Çevresi Botoksu, Kaz Ayakları Botoksu olarakta bilinir. Göz Çevresinde oluşan kırışıklıklar, göz çevresi botoksu ile düzeltilebilir.

GÖRÜNTÜLE
Çeneye Botoks

Çene ucunun kırışıklıklarında çene botoksu uygulanır. Aynı zamanda alt dudak köşelerini aşağı çeken kasları bloke ederek dudak köşeleri de yukarı alınabilir. Alt çene ucunun kırıştırılması ile oluşan kırışıklıkların giderilmesinde botox oldukça etkili bir yöntemdir.

GÖRÜNTÜLE