Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Slide background
Botoks
Slide background

Mezoterapi

Slide background

Dermaroller

Slide background

PRP

 

Botoks Markaları

Botox aslında Botulinum Toksin ürününün piyasa adıdır ve bir markadır. Piyasaya ilk çıkan ürün Botox markası olmakla birlikte şu anda ülkemizde Dysport, Botoxina, Estetox, v.b. markalarda bulunmaktadır. – Botoks Merkezi

 

taklit botoks marka

Taklit Botoks Nasıl Anlaşılır?

  Piyasada botoks markaları ile ambalajı birebir aynı taklit ürünler olduğu gibi, kendi markası ile satılan aynı etkiyi yaptığı ve muadil olduğu iddia edilen pek çok Botulinum Toksin maddesi bulunmaktadır. İngiltere de yapılan bir çalışmada taklit ürünler ve muadil olduğu ileri sürülen lisanssız maddeler incelenmiş olup, büyük bir çoğunluğunun kaynağının Çin olduğu görülmüştür. Bazı üreticilerin ürünlerin sertifikalandırılmış olduğunu belirttiği, ancak yapılan incelemede Çinden herhangi bir sertifikasyon verilmediği tespit edilmiştir.

  Taklit ürünlerde yapılan incelemelerde tespit edilen bazı sonuçlar şöyledir;

  – Pek çok maddenin etiketinde içerikle ilgili bir veri veya ne şekilde uygulanacağı ile ilgili açıklayıcı detay bulunmamaktadır. “Dysport ile aynı dozlar” gibi ifadeler kullanıldığı görülmüştür.

  – Bazılarında Botulinum Toksin maddesine rastlanmamıştır.

  – Bazı ürünlerde gelatin ve sukroz gibi yardımcı maddeler tespit edilmiştir.

  – Bazı ürünlerin etki ölçütünün etiketinde yazanın çok üzerinde olduğu görülmüştür.

  – Kanada üretimi olduğu iddia edilen bir maddenin Çin de üretilen farklı bir madde ile aynı içeriğe sahip olduğu görülmüştür. Muhtemelen aynı üretici tarafından farklı marka ile üretilmiştir.

Düşük Fiyatlara Dikkat!

  Özellikle içeriğinde jelatin bulunan maddelere şüpheyle yaklaşılması gerekmektedir. Jelatin tüm dünyada kullanılan pek çok aşının içeriğinde yer almaktadır. Ancak botoks ilacı içinde yer alan jelatinin özellikle tekrarlayan uygulamalar sonrası uzun dönemde ne şekilde yan etkilere sebep olabileceği yönünde bir bilgi bulunmamaktadır. Söz konusu sahte botoks ilaçlarının içeriğinde yer alan jelatinin kaynağı ve tipi tanımlanamamıştır.

  Tüketiciler düşük fiyatlara ihtiyatla yaklaşmalı, botoks enjeksiyonu yaptırmadan önce doktorun bu işlemi ne kadar süredir yaptığını sorgulamalı, kullanılan materyalin markası ve hangi onaylara sahip olduğu konusunda bilgi almalıdır. Tüketicilerin en etkin korunması; bireylerin bilinçli davranması ve özellikle sağlıkla ilgili konularda, aşırı düşük fiyatlara rağbet etmemesi ile sağlanabilecektir.

nasıl taklit botoks marka

Merak Edilenler

Dermatoloji Dünyasına Göz Atın!